Forum  Strona Główna

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Blog - nowości
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Newsy!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Faza
Administrator

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 12:09 pm    Temat postu: Blog - nowości Odpowiedz z cytatem

Pomyślałem sobie ostatnio, że nie każdy ma czas przeglądać wszystkie strony z nami związane i że forum odwiedzane jest najczęściej. Warto więc informować w tym dziale o tym co dzieje się gdzie indziej.

Ostatnimi czasy dorwałem naszego bloga i co jakiś czas wietrzę na nim swój pokręcony umysł. Piszę o zespole, ale też i o muzyce i muzykach w ogóle.

W tym wątku będę anonsował wszystkie nowe posty. Na dobry początek polecam dzisiejszy o kulisach powstania nowego kawałka i klipu oraz o tym jak zespół działać moze w XXI wieku.

Zapraszam do lektury pod adresem: http://viridian.blog.pl.
Tsumi
Wierny fan

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobry pomysł! A pokręcony umysł uważam za zaletę. ^^ Mój też jest nieźle pokręcony. ^^
PS. Fajny avatarek. Razz
Faza
Administrator

PostWysłany: Sro Sty 02, 2008 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś nowy post, o wymownym tytule "Noworoczne bicie piany". Jest miejscami ostro - więc poczujcie się ostrzeżeni.

Fani Osieckiej i Kaczmarskiego czytają na własną odpowiedzialność.
Kniaź
Fanatyk :D

PostWysłany: Sro Sty 02, 2008 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym się do jednego przyczepił - głupawe teksty to wcale nie jest polski ewenement. Nie chodzi o czepianie się pojedynczych utworów (a można, np. Iron Maiden śpiewające o burdelu pod Acacia Avenue 22), czy nawet pojedynczych kapel (Manowar jako przykład flagowy), ale wręcz całych gatunków. Blackmetalowe "piekielne" wywody, czy powermetalowe teksty o rycerzach, czarnoksiężnikach i smokach do zbyt ambitnych nie należą - są wtórne i sztampowe. Teksty heavymetalowców o harleyach i piciu piwa, czy teksty "pudli" o zarywaniu panienek - jest tego na metry.
Książę poznania i wichury,
Jam wróg niebiosów, zło natury.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen WP Kontakt
Faza
Administrator

PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 12:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz stuprocentową rację. Dlatego odnosiłem się do szczytowych osiągnięć - lub tego co w opinii środowisk opiniotwórczych za nie uchodzi.
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kniaź napisał:
J, np. Iron Maiden śpiewające o burdelu pod Acacia Avenue 22

To se tego tekstu posłuchaj ze zrozumieniem. Chyba, ze nie znasz angielskiego... Twisted Evil
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Fotka w avatarku - KVirtanen
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kniaź

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żart Ci się nie udał. Do oficjalnej biografii IM były bonusowo dorzucone wszystkie tłumaczenia tekstów (do płyty BNW włącznie), więc moja znajomość angielskiego nie ma tu nic do rzeczy. No chyba, że wg Ciebie teksty Maidenów, podobnie jak Święty Koran, należy czytać wyłącznie w języku, w jakim zostały napisane - ale przy takim założeniu należałoby dzieciakom w szkołach kazać czytać Shakespeare'a czy Lorda Byrona również w oryginale. Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen WP Kontakt
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety najlepiej teksty brzmią w językach, w których zostały napisane. Tak zostały pomyślane. Niemożliwość przetłumaczenia niektórych niuansów może bardzo szkodzić odbiorowi tekstu.

Ale nie o to chodzi. Kiedyś powiedziałeś, że najlepszym tekstem Viridian jest "Panna Anna", która, jak wiadomo, nie jest nasza. Napisał ją... cóż... zawodowiec.
Powtarzałeś mi kilka razy, że nie znasz angielskiego wystarczająco dobrze. A nie przypominam sobie, żebyśmy gdziekolwiek umieszczali tłumaczenia. Więc... skąd wiesz?
Przepraszam - to było osobiste.
A 22 Acacia Avenue naprawde nie jest złym tekstem.
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Powrót do góry
Kniaź

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LeafOfSteel napisał:
Niestety najlepiej teksty brzmią w językach, w których zostały napisane. Tak zostały pomyślane. Niemożliwość przetłumaczenia niektórych niuansów może bardzo szkodzić odbiorowi tekstu.

Ale w takim razie całą literaturę winno się rozpatrywać w językach źródłowych. Beowulfa w staroangielskim, Biblię w koine, hebrajskim i aramejskim itd. Nie sądzisz, że to głupota? Wynika z tego, że każdy miłośnik literatury winien znać kilkadziesiąt języków.

Zresztą, nawet takich geniuszy pióra jak Puszkin czy Goethe omawia się na podstawie przekładów. Wybacz, Moja Droga, ale teksty Iron Maiden nie dorastają do pięt tym panom. Oczywiście, nie chodzi mi o gust (bo sam za Goethem nie przepadam), ale o tzw. "warsztat poetycki".

LeafOfSteel napisał:
Ale nie o to chodzi. Kiedyś powiedziałeś, że najlepszym tekstem Viridian jest "Panna Anna", która, jak wiadomo, nie jest nasza. Napisał ją... cóż... zawodowiec.
Powtarzałeś mi kilka razy, że nie znasz angielskiego wystarczająco dobrze. A nie przypominam sobie, żebyśmy gdziekolwiek umieszczali tłumaczenia. Więc... skąd wiesz?

Ej no. Nie rób ze mnie językowego debila. Nie znam angielskiego na tyle dobrze, żeby samemu w tym języku pisać (dlatego prosiłem Cię o pomoc w przetłumaczeniu tytułu pracy magisterskiej), ani na tyle, żeby rozumieć tekst ze słuchu. Natomiast mając ów tekst przed sobą, posiłkując się słownikiem, jestem w stanie ten tekst sobie przetłumaczyć. Zresztą weź poprawkę, że pisałem swoją magisterkę na podstawie anglojęzycznych źródeł. Podobnie spora część informatycznych dokumentacji i tutoriali, z których korzystam jest, niestety, po angielsku.

LeafOfSteel napisał:
A 22 Acacia Avenue naprawde nie jest złym tekstem.

To już kwestia gustu. Osobiście znam takich, którzy za najlepszego metalowego tekściarza uważają Romana Kostrzewskiego. To jałowa dyskusja, podobnie jak spieranie się, czy lepiej pisał Mickiewicz, czy Słowacki.
Powrót do góry
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Sob Sty 05, 2008 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kniaź napisał:

Zresztą, nawet takich geniuszy pióra jak Puszkin czy Goethe omawia się na podstawie przekładów. Wybacz, Moja Droga, ale teksty Iron Maiden nie dorastają do pięt tym panom. Oczywiście, nie chodzi mi o gust (bo sam za Goethem nie przepadam), ale o tzw. "warsztat poetycki".

Erm... oczywiście. Masz rację. Ale nie sądzę, zeby jedno można było porównywać do drugiego. Inny cel, środki, inna grupa odbiorców. Nie do porównania.

Poza tym nie kłóciłabym się z Tobą, gdybyś notorycznie nie wykazywał pewnego rodzaju zapatrzenia w płody artystyczne (zwłaszcza muzyczne) Europy wschodniej. Przypomina to trochę infantylizm podejścia japonofilów do muzyki, tekstów, kultury, sztuki - wszystkiego, byle było japońskie.

Ponieważ wyczuwam głębszego flame'a nie napiszę nic więcej, tylko tyle, że dobry tekst jest dobry bez względu na język, w jakim został stworzony. Artysta ma prawo wybrać sobie taki język, jaki ma ochotę.
Polacy szczególnie gwałtownie mają w zwyczaju rzucać się przeciwko rodakom śpiewającym (zwłaszcza) po angielsku. A wielokrotnie wygłaszana przez nich opinia "mieszkasz w Polsce - śpiewaj po Polsku" ma obrzydliwy, nacjonalistyczny wydźwięk.
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Powrót do góry
Kniaź

PostWysłany: Sob Sty 05, 2008 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad 1. Nie bardzo rozumiem, co ma moja słowianofilia do tematu. Wśród tekstów utworów rosyjskojęzycznych też zdarzają się gnioty. Natomiast to, że samo brzmienie jednego języka mi się bardziej podoba, to przecież nie świadczy o jakości tekstu.

Ad 2. Czy ktoś Ci zabrania śpiewać w takim języku jaki chcesz? Masz prawo do wyboru. Przecież nikt nie stoi nad zespołem z halabardą mówiąc: "masz śpiewać w naszym języku, bo inaczej zatnę ci głowę". Laughing Tyle, że zespół gra dla publiczności i publiczność ma prawo ten zespół ocenić. Bowiem, parafrazując znanego polityka, "artysta bez publiczności jest zerem". Więc wybieraj, tylko miej świadomość konsekwencji. To, że ktoś za ten wybór Cię zmiesza z błotem to już jego święte prawo do krytyki.

Zresztą - jak będę miał trochę czasu to wyskrobię dłuższy artykuł na ten temat. Tzn. nie chodzi mi tu o tysiąc razy przewałkowany temat języka, tylko ogólnie, o wzajemnych relacjach między artystami i ich publiką. Bo arogancka postawa niektórych osób ze sceny czasem mnie strasznie irytuje i warto by było im zwrócić łaskawie uwagę, że bez nas (czyt. bez publiczności) nic nie są w stanie osiągnąć.

EDIT: tak tylko dla porządku dopiszę, żeby nikt nie poczuł się urażony. Nie bierzcie tego ostatniego akapitu do siebie. Piszę tutaj ogólnie o polskich wykonawcach i broń Boże, nie jest to personalna uwaga pod adresem Viridianu.
Powrót do góry
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się tylko zastanawiam, czemu w innych krajach wykonawcy używają języka angielskiego i nikt się nie burzy, są zachęcani do kariery międzynarodowej i podbudowywani, a w Polsce jest opinia, że ten kto chce wyjść poza granice musi albo wyjechać na stałe, albo popukać się w głowę, "bo to przecież nierealne". A użycie obcego języka w polskich utworach odbierane jest jako przejaw bezczelności, pychy, albo "chowanie się". Nikt też tak radośnie nie krytykuje wymowy angielskiej u Polaków jak właśnie Polacy.
Poza tym piszesz o arogancji. Owszem, artysta bez publiczności jest zerem, ale przez to co i jak tworzy wyraża swoje bycie artystą. Nie będzie zmieniał tego bo komuś się nie podoba. Po prostu znajdzie sobie inna publiczność. To nie artysta powinien dopasowywać sie do publiczności. To publiczność dobiera sobie artystę według tego, ze jego działalność pokrywa się aktualnie z ich gustem. Nie podoba im się - niech nie słuchają. Zawsze znajdzie się ktoś inny, komu będzie się podobać.
Tylko, że zapewne nie w zakompleksionej, małomiasteczkowej Polsce Very Happy
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Powrót do góry
Kniaź

PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal nie rozumiem dlaczego odmawiasz ludziom prawa do wyrażania swojej opinii. Zresztą, przecież sama postępujesz tak samo. Mówiłaś, że nie lubisz rosyjskiego metalu, bo nie pasuje Ci język. Bulwersujesz się gdy ktoś mówi, że nie pasuje mu polska muzyka, ze względu na język. Trąci to trochę mentalnością Kalego, nie sądzisz? Dla mnie naprawdę nie ma różnicy w tym, że komuś nie podoba się Ария bo śpiewa po rosyjsku, a tym, że komuś nie podoba się Viridian, bo śpiewa po angielsku.

Co do "wyrażania siebie". Od czasów rozkwitu sztuki w Starożytnej Grecji, do upadku epoki arystokratów, artyści tworzyli pod dyktando możnowładców, którzy ich opłacali. Np. kompozytorzy z wczasach Mozarta, wystawiali swoje dzieła na dworze cesarza (tudzież innego "VIPa"). Albo cesarzowi się to spodobało i artysta wtedy był "kimś", albo się nie podobało i jeżeli artysta się nie "poprawił", to szedł klepać biedę. Teraz czasy się zmieniły, ale pewne mechanizmy nadal są takie same. Zarówno Mickiewicz i Norwid byli geniuszami, ale ten pierwszy był sławny za życia, a ten drugi zmarł w przytułku. Wiadomo dlaczego. Ci co chcą być alternatywni, niczym Norwid, powinni pamiętać co się z tym wiąże.

Cytat:
To nie artysta powinien dopasowywać sie do publiczności. To publiczność dobiera sobie artystę według tego, ze jego działalność pokrywa się aktualnie z ich gustem. Nie podoba im się - niech nie słuchają. Zawsze znajdzie się ktoś inny, komu będzie się podobać.

Zgodziłbym się z Tobą w 100%, gdyby nie pewien drobny, acz istotny szkopuł. Bo w Polsce artysta mówi: "tworzę dla siebie, jak komuś się nie podoba, to niech nie słucha". Natomiast chwilę później zaczyna się biadolenie, że "ludzie nie przychodzą na koncerty", że "tu nie ma perspektyw dla zespołu" itd. No chwileczkę, ale widzę tutaj kompletny brak konsekwencji. Jeżeli ktoś decyduje się na bycie undergroundowym, to niech potem nie narzeka, że jego muzyki nie puszczają w MTV.
Powrót do góry
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Pon Sty 07, 2008 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie. Ja nie tworzę dla siebie. Tworzę dla tych, którym się to podoba.
Jak na razie na nasze koncerty przychodzi coraz więcej osób, więc nie narzekam Very Happy

I nie odmawiam ludziom prawa do wyrażania swoich opinii. Ależ niech wyrażają, ja też wyrażam, jak zauważyłeś, a nie jestem na tyle głupia, żeby pozwalać sobie na tak oczywistą niekonsekwencję.

Co do rosyjskiego metalu - cóż. Dobry kawał uczciwej muzyki, ale rosyjski, tak jak francuski, polski, czeski, czy norweski nie pasują mi do tego gatunku muzyki. MI nie pasują. Innym może pasują.
Ale ponieważ MI nie pasują, to jak mogę, uprawiając przecież gatunek pokrewny, posługiwać się moim językiem? Źle mi sie śpiewa rock i metal po polsku.
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Powrót do góry
Basstard
Wściekły fan :)

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem posta, wpisałem komentarz (BTW, komentarze się nie wyświetlają). Generalnie zgadzam się z Faza i to mocno. Ciekaw jestem, co powiedziałby imć Sankowski po przeczytaniu fazowego tekstu?

A co do rosyjskiego rocka - przekonałem się do Ariji, polubiłem Lube, a ostatnio zabił mnie człowiek o nazwisku Grigorij Leps... TAKIEGO głosu nie słyszałem od lat! I już nawet język mi nie przeszkadza Wink
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Newsy! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: