Forum  Strona Główna

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gry, quizy i inne takie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Kawiarenka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Savil
Wściekły fan :)

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że tutaj z satanizmem jest jak z buddyzmem - można traktować jak religię, a można jak filozofię życiową.

Sprzeczne jest bycie wierzącym-niepraktykującym [jak to ładnie ujął mój katecheta w liceum: nie można być żyjącym-nieoddychającym], za to nie ma sprzeczności w byciu niewierzącą - praktykującą. Ja osobiście jeżdżę do rodziców na święta, ubieram choinkę, lepię uszka etc, a od boga chrześcijańskiego trzymam się z daleka. Jeśli jestem na czyimś ślubie kościelnym, to gdy wszyscy wstają z ławki to ja też. Nie żegnam się, nie modlę i nie klękam, ale wstanie jest w tym przypadku wyrazem szacunku do ludzi i ich wierzeń.

Człowiek może zgadzać się ze wszystkimi ideologiczno - społecznymi zasadami satanizmu, a tylko nie wierzyć w istnienie takowego bytu - taką osobę nazwałabym właśnie satanistą ideologicznym.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Faza
Administrator

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle że satanista, który nie wierzy w Szatana jest jeszcze większą sprzecznością niż wierzący-niepraktykujący. Możemy taką osobę nazwać rozmaicie - na przykład nietzschystą, gdyż popularny satanizm z jego filozofią bodajże ma najwięcej wspólnego - ale z satanista z niej żaden. Po prostu satanizm wydaje się być taki cool i buntowniczy, więc ludzie się pod nim podpisują. To jest pozerstwo.

Na miano prawdziwych satanistów zasługiwali, moim zdaniem, choćby członkowie Black Circle w Norwegii. Nie sądzę, żeby ktokolwiek w naszym gronie aspirował do ich "osiągnięć".

Na marginesie, buddyzm nie jest i nigdy nie był religią - Budda nie głosił wiary, tylko sposób na oswobodzenie się z cyklu wcieleń. Niemniej, nie można być buddystą nie uznając podstawowych dogmatów tego systemu: Czterech Szlachetnych Prawd i Ośmiokrotnej Ścieżki, których odkrycie przypisuje się Buddzie.

@Kniaź: Szaman jednak ma rację. Twoi rozmówcy albo byli niezdecydowani, albo używali terminu "satanizm" w sposób semantycznie niewyraźny (zatem logicznie niepoprawny). Wydaje mi się, że użyte przez Ciebie określenie "podający się za satanistów" jest jak najbardziej na miejscu.

Trzeba pewne rzeczy nazywać po imieniu, a termin satanizm jest od lat celowo rozwadniany przez rozmaite grupy i osoby (przodował w tym LaVey), które chciałyby być postrzegane jako sataniści, a zarazem nie mają aspiracji do bycia zbrodniarzami. To tak, jakby neo-naziści deklarowali brak uprzedzeń rasowych. Żenada.
Nath

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm a co z diabłem z kart tarota? Czy osoba hołdująca wartościom jakie wyraża ta karta to sataniści (diabliści to brzmi mega nie cool Very Happy)?
No i jak można być satanistą ideologicznym nie wierząc w szatana (a swoją drogą jak można wierzyć w szatana nie uznając Boga)?!

+1 dla chrześcijan (co mnie w sumie nie dziwi), co mnie za to dziwi to miejsce drugie i trzecie - judaizm i konfucjanizm (w takiej właśnie kolejności).

Kto umie pogo? A kto umie POGOniniego! xD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Kniaź
Fanatyk :D

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Faza: może używali terminu satanizm nielogicznie, w każdym razie robili to z premedytacją. Zresztą mi satanizm jest obojętny. Są większe sprzeczności na tym świecie: ot choćby zrobienie z takiego mordercy i bandziora jak Che Guevara ikony popkultury. Confused
Książę poznania i wichury,
Jam wróg niebiosów, zło natury.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen WP Kontakt
Faza
Administrator

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu akurat masz stuprocentową rację. Very Happy
Savil

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie zgadzam się, że sataniści niewierzący [to pisanie 'nie' z imiesłowami zawsze razem jest koszmarne >.<] w żaden byt nadprzyrodzony nie są tak naprawdę satanistami. Przez 'satanista ideologiczny' miałam na myśli właśnie osobę, która na szybko chce przekazać swój system wartości - jeśli jest on zbieżny z satanizmem, to w ten sposób od razu wiadomo, o co mniej więcej chodzi. Aczkolwiek zgadzam się, że to termin nieprecyzyjny i roboczy.

@ Kniaź: Abstrahując od oceny Che Guevary [prawie nic o nim nie wiem, więc się nie wypowiem], zapewne wiele osób noszących koszulki czy inne akcesoria z jego wizerunkiem noszą je, bo "on był tym słynnym buntownikiem" i na tym ich wiedza się kończy. Zaawansowani znają pewnie jeszcze narodowość.

PS. Coś czuję, że nasz offtop religijny zamieni się w offtop społeczny. Dobrze, że to kawiarenka. Wiem, ale i tak nie można zaśmiecać. ^.^
Nath

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swego czasu ktoś nawet taką sondę przeprowadził (nie pamiętam już tylko czy to z radia, prasy czy telewizji). Okazało się, że gros ludzi nie jest w stanie podać pełnego imienia i nazwiska (spory odsetek był zaskoczony, że "Che" ma jeszcze coś przed i po Laughing ). Pomijam już fakt, że nie mało kto wiedział, że to komuch i morderca. O tempoła o mołes...

Kto umie pogo? A kto umie POGOniniego! xD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Vagabond
Lew forumowy

PostWysłany: Pią Gru 12, 2008 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eh, i tak jest niestety z wrzystkim. Mnie najbardziej irytuje jak ludzie mowia ze anarchia to chaos... Poprostu jest tyle 'modnych' rzeczy do mowienia, ze po jakims czasie sie robia kompletne glupoty ^^;
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fixxer
Wierny fan

PostWysłany: Sob Gru 13, 2008 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Offtop fajna rzecz, bo można podyskutować i poznać opinie innych forumowiczów na różne interesujące tematy. Smile

@ Savil
Choinka, potrawy wigilijne, czy też malowanie jajek na wielkanoc to raczej zwyczaje pogańskie lub świeckie. Nie wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej, tylko zostały przez nią przyswojone. Tak więc nie praktykujesz niczego religijnego Razz

@Faza
To jak ty rozumiesz satanizm i bycie prawdziwym satanistą? Palenie kościołów, składanie ofiar z ludzi i jedzenie kotów?:>

Odpowiedź na pytanie czym jest szatan i bycie satanistą znalazłemw Biblii, i to na samym jej początku. Jak czytamy w Księdze Rodzaju, Bóg stworzył niebo, ziemię, na tej ziemi rośliny i zwierzęta i wreszcie człowieka. Obdarzył go rozumem i wolną wolą, lecz nie dał mu umiejętności rozróżniania dobra i zła. Po namowach węża, pierwsi ludzie zjedli owoc z zakazanego drzewa, dzięki czemu poznali dobro i zło, stając się w tym równi Bogu. Ten wygnał ich z raju, obawiając się, że zjedzą również owoc z drzewa życia i tak jak stwórca będą żyć wiecznie.

Wniosek z tego początku jest bardzo prosty. Bóg stworzył człowieka jako istotę rozumną, lecz podporządkowaną Bogu. Człowiek nie znając dobra i zła, nie wiedział również co to moralność, ocena własnych czynów. Tak jak dziś niektórzy ludzie ślepo podporządkowują się różnym autorytetom moralnym, tak on musiał słuchać się Boga w kwestii dobra i zła. Dopiero waż, który jest pierwowzorem szatana, namawia człowieka aby sięgnął po zakazaną wiedzę i sam zaczął o sobie decydować.

Tym właśnie jest dla mnie prawdziwy satanizm. Przeciwstawianiem się normom jakie są nam narzucane z zewnątrz, dążeniem do osobistej wolności. A nie paleniem kościołów/czarnymi mszami/deprawowaniem 13-latek przy pomocy krucyfiksu/etc. Bo jaka to niby religia? Czczenie Szatana jako bóstwa? No może, ale to raczej 1% przypadków. Pozostałe 99% to raczej pozerstwo.

Zgodzę się, że pojęcie satanizmu rozciągnęło się na przeciwstawianie się wszelkim normom moralnym, nie tylko chrześcijańskim. Nie jest to wielkim nadużyciem, bo ideologia zostaje ta sama, zmienia się tylko czynnik ograniczający człowieka. Nie jest to biblijny Jahwe, tylko prawo lub normy społeczne. Zasada pozostaje ta sama. Znacznie większym nadużyciem jest utożsamianie satanizmu z byciem zbrodniarzem ( znowu @Faza Razz) Satanizm to kult wolności a nie kult zła. To co ktoś robi z wolnością to już inna sprawa. Można łamać przyjęte normy moralne i być dobrym człowiekiem. Faza, wg testu masz w sobie 70% z satanisty. Czy czujesz się złym człowiekiem? Razz

Wybaczcie, że podjąłem dyskusję z małym opóźnieniem, ale byłem ostatnio zajęty pracą i nie zaglądałem na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Faza
Administrator

PostWysłany: Sob Gru 13, 2008 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Werrll, niby masz rację. Ale nie do końca. Tak się składa, że akurat czytam Biblię. Jeżeli chodzi o ścisłość, to nie Szatan, a wąż namówił Ewę do przekroczenia zakazu:

"A wąż był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta, które uczynił Pan Bóg. I rzekł do kobiety: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść?" Gen 3, 1

Zauważalny brak pierwiastka demonicznego/satanistycznego w osobie węża. Dalej:

"Wtedy rzekł Pan Bóg do węża: Ponieważ to uczyniłeś, będziesz przeklęty wśród wszelkiego bydła i wszelkiego dzikiego zwierza. Na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni życia swego.

I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę."
Gen 3, 14-15

Tyle Biblia. Księga Rodzaju bynajmniej nie stwierdza, że to Szatan jest odpowiedzialny za, skądinąd słusznie przez Ciebie rozwinięty "upadek człowieka". Wąż tam opisany jest zwierzęciem.

Sama idea Szatana jest stosunkowo późna i tak naprawdę dopiero rozwinięta w chrześcijaństwie. Więcej danych może dostarczyć nam np. Objawienie św. Jana:

"I dano mu paszczę mówiącą rzeczy wyniosłe i bluźniercze, dano mu też moc działania przez czterdzieści i dwa miesiące.

I otworzyło paszczę swoją, by bluźnić przeciwko Bogu, bluźnić przeciwko imieniu jego i przybytkowi jego, przeciwko tym, którzy mieszkają w niebie.

I dozwolono mu wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich; dano mu też władzę nad wszystkimi plemionami i ludami, i językami, i narodami."
Obj 13, 5-7

Tu mamy wyraźnie wyłożone, jakie są działania Szatana i jakie jego cele. Jedzenie kotów to oczywiście żart, ale palenie kościołów niestety doskonale wpasowuje się w Obj 13, 7. Co się tyczy ofiar z ludzi, wróćmy na chwilę do Mojżesza:

"Powiedz do synów izraelskich: Ktokolwiek z synów izraelskich i z obcych przybyszów mieszkających w Izraelu odda kogoś ze swego potomstwa Molochowi, poniesie śmierć; miejscowa ludność ukamieniuje go." Lev 20, 2

Jest to bluźnierstwo pierwszej wody i czyn kategorycznie zakazany, zatem miły Szatanowi, który - zgodnie z Objawieniem - jest wrogiem Boga.

Podana przez Ciebie interpretacja jest wygodna, ale niestety rozpada się po bliższej analizie źródeł. Napisałem obszerniejszy post na ten temat tutaj (po angielsku niestety) i w tym miejscu powtarzam wniosek z tamtego posta: jak ktoś identyfikuje się z wyłożonymi przez Ciebie zasadami, niech poszuka chwilę filozofii, która faktycznie odpowiada takiemu sposobowi myślenia. Satanizm nią nie jest.

A co do moich wyników w teście. Problem jest nie we mnie, tylko w tym, że definicja satanizmu w teście jest wadliwa. Stąd dyskusja
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Nie Gru 14, 2008 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli "satanizm" nie wiąże się z czczeniem Szatana, to po co nazywać go w ten sposób?
Satanizm zakłada przeciwstawianie się zasadom wiary chrześcijańskiej i odwrócenie się od niej, ku temu, co uważa ona za złe i niegodne. Zamiast Boga czci się jego wroga i przeciwieństwo.
Decydowanie samemu o sobie, postępowanie wg własnego sumienia, woli to tego... no - asertywność po prostu. A jeśli przy tym jeszcze NIE WIERZYSZ w Boga, to w ogóle śmiech na sali.
Jeśli nie zgadzasz się z poglądami chrześcijan, ale nie zamierzasz wielbić Szatana i czynić rzeczy, które wg Pisma obrażają Boga. to nie jesteś satanistą. Prawdziwi sataniści to z reguły psychopaci, A tacy "ucywilizowani" to zwykli pozerzy. Każdy Polowo-Mokotowski satanizm to pozerstwo.
Sama mieniłam się satanistką. Ale kiedy przyszło poczcić trochę szatana, zmiękłam.
"In Nomine Dei Nostri Satanas Luciferi Excelsi" nie przekonuje mnie.
Za to przekonuje mnie pokazywanie wielkiego "f**k" Kościołowi.
I tyle.
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Fotka w avatarku - KVirtanen
Powrót do góry
Kniaź

PostWysłany: Nie Gru 14, 2008 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pokazywanie f**k Kościołowi to antyklerykalizm, a nie satanizm. Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen WP Kontakt
LeafOfSteel
Viridian

PostWysłany: Nie Gru 14, 2008 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, to własnie mniej więcej powiedziałam. Smile
/)__) /)__) /)__)
-"--"--"--"---"--"-
Fotka w avatarku - KVirtanen
Powrót do góry
Savil

PostWysłany: Nie Gru 14, 2008 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

+1 Też mnie przekonuje, byle oczywiście zrobić to w tak uprzejmy i dyplomatyczny sposób, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi, ale do niczego nie można się było przyczepić. Bardziej mój styl działania ^.^
Kniaź

PostWysłany: Wto Lut 17, 2009 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://gamecorner.pl/gamecorner/1,86013,6282420,Alternatywy_14__Rock_Legend.html

Wygląda ciekawie.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Kawiarenka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 8 z 9

Skocz do: